Sporočamo žalostno vest, da nas je nepričakovano zapustila znan. svet. dr. Maja Primic Žakelj, prva vodja Državnega programa ZORA. Kljub temu, da je bila od leta 2018 upokojena, je ostala strokovno povezana s programom, tako je s svojim izjemnim znanjem in izkušnjami aktivno sodelovala v Strokovnem svetu DP ZORA, vodila je tudi Strokovno skupino DP ZORA za epidemiologijo. Kot pionirka pri razvoju in krepitvi programa ZORA je za izjemne dosežke, ki so pomembno prispevali k pravočasnim odkrivanjem predrakavih sprememb materničnega vratu, in s tem k reševanju številnih življenj, konec decembra 2023 prejela tudi državno odlikovanje »red za zasluge«. Dr. Žakljeva bo živela naprej v svoji izjemni javnozdravstveni zapuščini in za vedno se je bomo spominjali.
Žalna slovesnost bo v petek, 18. 10. 2024, ob 16. uri na pokopališču Nove Žale v Ljubljani, v Poslovilni dvorani. Žara bo od 14. ure dalje v vežici št. 3.
Pogreb bo v torek, 22. 10. 2024, ob 15. uri na pokopališču Dolenji Logatec. Vežica bo na dan pogreba odprta od 13. ure dalje.
V skladu z željo dr. Primic Žakljeve in njene družine, lahko namesto sveč in cvetja sredstva darujete Zvezi slovenskih društev za boj proti raku ter regijskim društvom za boj proti raku, na TRR: SI56 02010-0013565222, s pripisom "V spomin dr. Maji Primic Žakelj". S tem boste pomagali nadaljevati njeno predano delo in poslanstvo.
Znan. svet. dr. Maja Primic Žakelj, dr. med.
Na Medicinski fakulteti Univerze Ljubljana (MF UL) je diplomirala leta 1979, doktorirala pa leta 1995. Specializacijo iz epidemiologije je zaključila leta 1991, na osnovi delovnih izkušenj pa je pridobila tudi naziv specialistka javnega zdravja. Dodatno se je izpopolnjevala na podiplomskem študiju in številnih tečajih v tujini in domovini, ne le s področja onkološke epidemiologije, pač pa tudi zdravstvenega managementa, statistike in informacijskih tehnologij. Na MF UL je bila leta 1992 imenovana za asistentko, leta 2002 za izredno profesorico onkološke epidemiologije.
Leta 1981 se je zaposlila na Onkološkem inštitutu Ljubljana (OI), kjer je od leta 1996 vodila Oddelek za epidemiologijo, od leta 2003 do upokojitve leta 2018 pa je bila vodja dejavnosti Epidemiologija in register raka, ki je takrat združeval Register raka RS, bolnišnični register OI, Državni program ZORA in informacijski del programa DORA.
Med najpomembnejše uspehe šteje vodenje projekta ZORA v letih 1996–2002 in kasneje od leta 2003 vodenje Državnega programa ZORA, sodelovala pa je tudi pri vzpostavljanju državnega presejalnega programa za raka dojk DORA in pri Državnem programu obvladovanja raka. Bila je članica strokovnih skupin pri Mednarodni agenciji za raziskovanje raka (IARC), še prej pa v Evropskem presejalnem mrežju (European Cancer Screening Network), ki so izdelale Evropske smernice za zagotavljanje in nadziranje organiziranih presejalnih programov za raka materničnega vratu, dojk in debelega črevesa in danke.
Sodelovala je pri vzpostavljanju in vodenju državnih programov obvladovanja raka (v Sloveniji in v Svetovni zdravstveni organizaciji). Bila je predsednica in članica več strokovnih skupin in komisij ter mentorica številnim do- in podiplomskim študentom.
V Evropski ligi proti raku je bila njena podpredsednica (2010) in predsednica (2011–12), v letih 2010–18 je predsedovala Zvezi slovenskih društev za boj proti raku.
Njeno delo obsega raziskave s področja opisne in analitične onkološke epidemiologije in pripravo javnozdravstvenih ukrepov na področju onkološkega zdravstvenega varstva. Sodelovala je v mednarodnih raziskovalnih skupinah preživetja bolnikov z rakom, razširjenosti izbranih rakavih bolezni in presejalnih programov za raka: ACCIS, ECN, COS, EUROCHIP II in III, EUNICE, EUROCARE, HAEMACARE, RARECARE in RARECARENet. EUTOPIA.
Med analitičnimi raziskavami velja omeniti proučevanje nevarnostnih dejavnikov želodčnega raka (Helicobacter pylori, EUROGAST) in raka dojk, predvsem oralne hormonske kontracepcije. Bila je članica mednarodne skupine o hormonskih dejavnikih in raku dojk (Collaborative Group on Hormonal Factors in Breast Cancer), ki jo koordinira ICRF iz Oksforda: raziskovali so tudi druge možne nevarnostne dejavnike raka dojk.
Njena bibliografija obsega 840 zapisov o znanstvenih (150 izvirnih in preglednih v mednarodni periodiki), strokovnih in poljudnih člankih, kongresnih prispevkih in poglavij v domačih in mednarodnih monografskih publikacijah. Uvršča se med najbolj citirane raziskovalke na področju medicine v Sloveniji. Je prva avtorica monografije o preživetju bolnikov z rakom v Sloveniji in soavtorica spletišča SLORA (www.slora.si) za dostop do podatkov o raku v Sloveniji (2010). Prejela je diplomo profesorja Janeza Plečnika (1975) in številna priznanja zvez in društev za boj proti raku.