21. junija so ministri za zdravstvo držav članic EU potrdili Priporočila Sveta EU za preprečevanje rakov, povezanih z okužbami. Priporočila, predlagana s strani Evropske komisije 31. januarja kot del Evropskega načrta za boj proti raku, se osredotočajo na okrepitev in razširitev rutinskega cepljenja deklic in dečkov proti človeškim papilomavirusom (HPV), da bi odpravili raka materničnega vratu in druge vrste raka, ki jih povzroča okužba s HPV ter na spodbujanje aktivnosti za precepljenost proti hepatitisu B (HBV) za preprečevanje bolezni, ki jih povzroča HBV, vključno z rakom jeter.
V Sloveniji po novem cepljenje proti HPV omogočeno vsem zamudnikom do dopolnjenega 26. leta (do cepljenja so torej upravičene osebe, stare do vključno 25. leta)
Ukrepi za spodbujanje cepljenja proti virusom, ki povzročajo raka, je ena izmed vodilnih pobud Evropskega načrta za boj proti raku in Evropska komisija v okviru te pobude podpira prizadevanja držav članic EU za razširitev rutinskega cepljenja deklic in dečkov proti HPV, da bi v prihodnjih desetletjih odpravili raka materničnega vratu in zmanjšali število drugih rakov, ki jih HPV okužbe povzročajo. Cilj iz načrta za boj proti raku je, da se do leta 2030 precepi najmanj 90 % ciljne populacije deklic v EU in znatno poveča precepljenost dečkov.
Ministrstvo za zdravje RS je v petkovem uradnem listu objavilo program cepljenja in zaščite z zdravili za leto 2024. Na predlog NIJZ širijo nabor cepljenj, ki se bodo izvajala v breme obveznega zdravstvenega zavarovanja in tako po novem velja, da je za ženske in tudi za moške do dopolnjenega 26. leta omogočeno brezplačno cepljenje proti HPV. Zamudniki oz. vsi do vključno 25. leta starosti se lahko cepijo pri šolskih, študentskih ali izbranih zdravnikih, v cepilnih ambulantah v nekaterih zdravstvenih ustanovah in nekaterih ginekoloških ambulantah, na cepilnih dnevih, ki jih organizirajo v nekaterih zdravstvenih domovih. Vsi ostali, torej stari 26. let in več, pa se lahko cepijo le samoplačniško - pri svojem zdravniku oz. povsod, kjer izvajajo samoplačniška cepljenja - tudi v ambulantah NIJZ.
Cepilna točka UKC Ljubljana - za cepljenje se lahko naročite na e-naslov cepljenje.info@kclj.si ali na telefonsko številko 01/522 4628. Cepijo vsak torek in četrtek na Cepilni točki DTS-Urgenca med 12:00 in 15:00.
Cepljenje proti HPV je drugače priporočeno do 15. leta starosti, takrat je namreč najbolj učinkovito, saj je odziv imunskega sistema pri mladih najboljši. Z leti učinkovitost cepiva pada, zato so namesto dveh odmerkov potrebni trije. V Sloveniji se cepijo deklice in dečki v 6. razredu osnovne šole v okviru sistematskega pregleda.