Od 24. do 30. januarja 2016 bo potekal že 10. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Ob tej priložnosti smo v besedi in sliki povzeli dogajanje v programu ZORA v preteklem letu in o tem obvestili medije.
Izjava DP ZORA za javnost in DP ZORA v slikah 2016 sta dostopni tudi na naši spletni strani, v poglavju Publikacije/Letna poročila.
Glavno sporočilo:
V nedeljo se pričenja 10. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu, ki bo potekal od 24. do 30. januarja 2016 pod okriljem Evropske zveze proti raku materničnega vratu (European Cervical Cancer Association, ECCA). V Sloveniji je bila v letu 2014 zabeležena najmanjša incidenca raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih. V zadnjih letih zaradi učinkovitega presejalnega programa ZORA najpogosteje zbolevajo starejše ženske po 50. letu, ki se niso redno udeleževale programa ZORA. Podatki tudi kažejo, da je v Sloveniji še vedno premajhna precepljenost proti HPV.
V Sloveniji je bila v letu 2014 zabeležena najmanjša incidenca raka materničnega vratu v zadnjih 60 letih, to je v obdobju odkar deluje Register raka RS. V tem letu je zbolelo 105 žensk, polovico žensk manj kot leta 2003 in okoli 60 % žensk manj kot v začetku 60. let, ko je bila incidenca raka materničnega vratu v Sloveniji največja – to je tudi v evropskem merilu odličen uspeh.
Čeprav, za razliko od drugih rakov, za rakom materničnega vratu praviloma zbolevajo mlajše ženske, v Sloveniji zaradi učinkovitega presejalnega programa ZORA v zadnjih letih zbolevajo najpogosteje starejše ženske po 50. letu starosti, ki se niso redno udeleževale programa ZORA. Neodzivnice praviloma zbolijo za razširjeno ali
razsejano obliko raka, pri katerem je napoved izida bolezni slabša. Pri ženskah, ki se redno udeležujejo presejalnih pregledov, praviloma odkrijemo že predrakave spremembe (in jih zdravimo, preden se rak sploh razvije) ali pa odkrijemo raka v začetnem stadiju, ko je z enostavnim operativnim posegom dobro ozdravljiv. V Sloveniji se pregledov premalo udeležujejo predvsem starejše ženske, med 50. in 64. letom starosti.
Po podatkih Nacionalnega inštituta za javno zdravje (NIJZ) je v Sloveniji premajhna tudi precepljenost proti HPV.
Zato pozivamo:
- ženske, še posebej v starosti 50−64 let, da se redno udeležujejo presejalnih pregledov tudi po koncu rodne dobe, saj jih še vedno ogroža rak materničnega vratu;
- starše, da cepijo svoje otroke proti HPV in s tem zmanjšajo tveganje, da bodo njihovi otroci zboleli s predrakavimi spremembami in raki, povezani z okužbami s HPV – med drugim so cepljena dekleta pomembno manj ogrožena za predrakave spremembe in raka materničnega vratu.