Vsi trije slovenski presejalni programi ZORA, DORA in SVIT bomo v naslednjih treh letih aktivno sodelovali na novem evropskem projektu iPAAC (Innovative Partnership for Action Againts Cancer), ki ga sofinancira Evropska unija v okviru t…
več
Strokovnjaki DP ZORA skupaj s strokovnjaki DP DORA in DP SVIT aktivno sodelujemo v evropskem konzorciju EU-TOPIA, Towards Improved Screening in Europe. Na nedavnem sestanku konzorcija v mestecu Malmo na Švedskem, smo preverjali prve delne…
več
14. maja 2018 bo v predavalnici in vajalnici Inštituta za patologijo Medicinske fakultete potekala ctiopatološka delavnica »Problemi pri ocenjevanju BMV – izkušnje po 10 letih revizije BMV bolnic, ki so zbolele z RMV,« ki je namenjena vsem…
več
V Programu ZORA smo v sodelovanju z Združenjem za ginekološko onkologijo, kolposkopijo in cervikalno patologijo (SZD) izdali knjižico »Kolposkopska preiskava,« ki je namenjena ženskam pred kolposkopsko preiskavo ali ob napotitvi na…
več
Da bi pripomogli k trajnostnemu razvoju DP ZORA, smo zasnovali koncept sodobnega informacijskega sistema, ki vključuje tudi nadgradnjo nekaterih funkcionalnosti programa ZORA in upošteva tako potrebe in pričakovanja uporabnikov kot…
več
Ministrica za zdravje je s sklepom veljavnim z dnem 27. 2. 2018 na položaj vodje Programskega sveta DP ZORA imenovala Urško Ivanuš, dr. med., specialistko javnega zdravja, ki je na Onkološkem Inštitutu za namene Programa in registra ZORA…
več
Od 22. do 28. januarja 2018 bo potekal 12. Evropski teden preprečevanja raka materničnega vratu. Ob tej priložnosti smo v besedi in sliki povzeli dogajanje v programu ZORA v preteklem letu in o tem obvestili medije.
Izjava DP ZORA za…
več
Z namenom standardizacije diagnostike na področju cervikalne patologije v Sloveniji smo v državnem programu ZORA pripravili pilotno shemo zagotavljanja kakovosti v patologiji (SZKP), s katero smo želeli ugotoviti, kakšna je skladnost med…
več
Strokovnjakinje programa ZORA so bile od 12. do 15. oktobra 2017 prisotne na sejmu Narava-zdravje na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani, največjem slovenskem sejmu za zdrav življenjski slog. Odgovarjale so na vprašanja o metodah za…
več
Sporočamo veselo novico, da ima 29 od 30 presejalcev, ki sodelujejo v državnem programu ZORA, Evropski certifikat iz presejanja v cervikalni citologiji!
Za presejalce, ki se izpita za pridobitev certifikata niso udeležili leta 2015, je…
več
25. in 26. septembra 2017 je v okviru mednarodnega projekta EU-TOPIA (Obzorje 2020) v Budimpešti potekala delavnica »Epidemiološko spremljanje« za strokovnjake in odločevalce evropskih presejalnih programov za raka materničnega vratu,…
več
V zadnjem obdobju smo v medijih opazili več objav in vprašanj javnosti v zvezi s preventivnim programom za odkrivanje predrakavih in zgodnjih rakavih sprememb materničnega vratu ZORA, in sicer predvsem glede intervala med posameznimi brisi…
več
22. maja je na Inštitutu za patologijo Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani potekal 2. del Delavnic diagnostične citologije in patologije materničnega vratu. Udeleženci so nadaljevali z obravnavo težavnih primerov, ki so jih…
več
Z veseljem sporočamo, da smo v programu ZORA pripravili informativno knjižico za ženske z naslovom »Kaj morate vedeti o HPV?«.
Knjižica je namenjena splošni populaciji, predvsem ženskam, ki potrebujejo redne presejalne preglede ZORA in…
več
V okviru 7. izobraževalnega dne programa ZORA, bo dan kasneje, v četrtek, 18. maja, od 12.00–17.00, v predavalnici Onkološkega inštituta Ljubljana potekala delavnica z dr. Megan Smith, sodelavko avstralske strokovne skupine, ki je…
več
S klikom na regijo se odpre seznam ginekologov Državnega programa ZORA z njihovimi kontaktnimi podatki. Dnevno osveženi seznami so objavljeni na spletni strani ZZZS.